Čiurlionio perkeičiantis prisilietimas

Čiurlionis užburia. Čiurlionis įtraukia. Čiurlionis vilioja. Čiurlionis atspindi tavo veidą.

Ypatingos Čiurlionio užrašų knygelės su jo paveikslų reprodukcijom.

Mūsų mylimi. Nors ne visada priimtini. Vieną gavau dovanų su ledi ledine karaliene. Taip nenorėjau jos. Nors praktiškai buvau šalta griežta ledinė karalienė. Visi šie žodžiai išsipildė visa savo esybe apibūdinantys mane. Bet užrašų knygutė buvo miela ir branginama. Delikati su Čiurlioniu ir kaip atlygis už tarnystę. Ar pati susigundžiau Čiurlioniu? Jis nemirštanti brangi klasika. O aš? Ar keičiausi? Atpažinau Čiurlionio reprodukcijoj save. Žinau, kad tokia esu. Pripažįstu. „Bjauri“. Bet yra vertinančių griežtumą ir tiesumą. O koks buvo Čiurlionis?

Viena moteris, kai būna proga, eina į knygyną ir išrenka dovanų Čiurlionio knygutę. Ar kiekvienam taip pataiko kaip man? Čiurlionio paveikslai kalbantys ir nešantys žinią. Ir ypatingai pateikti. Ypatingai solidžiai. Išpuoselėtose užrašų knygelėse. Kalbantys ir prabylantis žmogui. Taip asmeniškai. Čiurlionis pasiekia kiekvieną ir kiekvienam tampa savitai brangus. Bent dalelė jo. Viena reprodukcija. 

Be galo prabangios Čiurlionio knygelės. Ledinė karalienė. Čiurlionio „Pasaka III“, trečias paveikslas iš triptiko. Man tolimas ir nepažintas Čiurlionis tampa labai asmeniškas ir privatus. Ir taip pamilsti Čiurlionio reprodukcijas. Kaip ištirpdyti  ledo karalienę savyje? Rašyti knygelėje mieliausius žodžius. Aukso žodžius. Ištartus tau ir kuriuos ištari kitiems.

***

Mano planai dabar nuvažiuoti į Liškiavą, o ten vargonavo Čiurlionio tėvas. Ten neapsakomas grožis. Matyt, iš nuostabaus grožio prisigėrusios tėvo širdies gimė Čiurlionis. Su įgimtu pajutimu.

Elizabeta Palubinskaitė (pseudonimas)

M. K. Čiurlionis „Pasaka (III)“ (popierius, tempera; 1907).