Garbingi Suomijos Šviesuoliai 2013

Kur? Suomijos ambasadoriaus rezidencija

Kada? 2013-06-14

M. K. Čiurlionio fondas jau keletą metų bendradarbiauja su užsienio šalių ambasadomis Vilniuje. Šiais metais M .K. Čiurlionio fondas ir Suomijos ambasada norėjo apdovanoti žmones, kurie bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Suomijos skatina itin ryškiai.

Pirmasis pelnęs šviesuolio apdovanojimą – ambasadorius Taisto Tolvanenas. Jis – pirmasis Suomijos ambasadorius nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje. Daugiau nei 40 metų jis dirbo Suomijos užsienio reikalų ministerijoje, iš jų 1991-1995 m. –ambasadoriumi Lietuvoje. Šie metai ne tik Lietuvai ir lietuviams, bet ir čia dirbantiems diplomatams buvo ypač svarbūs. Ambasadoriaus Tolvaneno nuveiktų darbų sąrašas yra didžiulis. Vienas jų – sukurta patikima duomenų bazę, kuria naudojasi jo pasekėjai, tarp jų ir dabartinis ambasadorius Harri Maki-Reinikka.

Ambasadorius Taisto Tolvanenas iki šiol nenutraukia ryšių su Lietuva. Be kitos veiklos, jis verčia A.Baranausko „Anykščių šilelį“ į suomių kalbą. Suomijoje lietuvių literatūra nėra gerai žinoma, vadinasi, Taisto Tolvanenas gali būti laikomas kultūrai nusipelnęs asmuo.

Antrasis apdovanotas asmuo – Petras Auštrevičius. Jis – pirmasis Lietuvos ambasadorius Suomijoje. Helsinkyje jis dirbo 1994 -1997 m. Dar dirbdamas Lietuvoje užsienio reikalų ministerijoje jis plėtojo Lietuvos ir Šiaurės šalių ryšius. Grįžęs į Lietuvą jis buvo pagrindinis derybininkas Lietuvai stojant į Europos Sąjungą. 2004 m. Prezidento rinkimuose jis buvo trečias, surinkęs daugiau nei penktadalį balsų. Šiuo metu Petras Auštrevičius yra Seimo Pirmininko pavaduotojas.

Trečiasis, gavęs apdovanojimą – Europos Parlamento narys, prof. Leonidas Donskis, Helsinkio universitete apgynęs disertaciją. Nuo 1997 m . dėsto jame ir daug nuveikė puoselėjant ryšius tarp Lietuvos ir Suomijos universitetų. Tarptautinei visuomenei Leonidas Donskis žinomas ir kaip filosofas, daugelio knygų ir straipsnių autorius, įvairių tarptauitinių draugijų bei asociacijų narys, turintis daug draugų Suomijos akademiniuose sluoksniuose.

Tiek ambasadorius Petras Auštrevičius, tiek ir prof. Leonidas Donskis savo kalbose pabrėžė, kad artimiausia šalis greta gimtosios yra Suomija. Taisto Tolvanenas savo kalboje, kurią pasakė gražia lietuvių kalba, pabrėžė, kad šis apdovanojimas skatins jį ir toliau palaikyti glaudžius ryšius su Lietuva, ypač literatūrinėje plotmėje.

Pasveikinti ir pagerbti šviesuolių atvyko daugiau nei 60 žmonių, nuo ministrų ir ambasadorių iki Lietuvos kultūros veikėjų. Ypatinga vakaro viešnia – nuostabia vakarine suknia vilkinti žymi dainininkė meco-sopranas Judita Leitaitė.

Vakaro metu svečiai klausėsi klasikinės muzikos. J. Sibelijaus kūrinius grojo styginių kvartetas, o M. K. Čiulionio kūrinius – pianistai Justas Šervenikas ir Viktoras Paukštelis.

Rezidencijos kiemą puošė didžių menininkų Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Aleksi Gallen-Kallelos tapybos darbų reprodukcijos.