Kuriamas Čiurlionio kelio maršrutas

2025-aisias bus minimos žymiausio Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osios gimimo metinės. Siekiant įamžinti garsaus menininko atminimą, kuriamas nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio maršrutas. Planuojama, kad maršrutas apims Druskininkus, Varėną, Vilnių, Kauną, Rietavą, Plungę ir Palangą. Į nacionalinį M. K.Čiurlionio kultūros kelio maršrutą bus įtraukti svarbiausi objektai ir renginiai, susiję su dailininko ir kompozitoriaus gyvenimu bei kūryba.

Kaip skelbia Kultūros ministerija, M. K. Čiurlionio kultūros kelias – tai kultūros, kultūrinės edukacijos, kultūros paveldo ir turistinio bendradarbiavimo projektas. Kultūros ministerija sudarė darbo grupę, kuri rūpinsis nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio projekto parengimu. „M.K. Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos kelio projektas įprasmins vieno žymiausio Lietuvos menininko, palikusio svarbų pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir Europos meno istorijoje, atmintį“, – sakė maršrutą rengiančios darbo grupės vadovė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė.

Darbo grupės narys, Čiurlionio namų vadovas Rokas Zubovas svarsto, jog tai yra gal net pats geriausias turistinis maršrutas per Lietuvą: „Čiurlionis savo gyvenimo keliu tarsi apjungė pačias gražiausias Lietuvos vietas.“ Kitas darbo grupės narys, Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius džiaugiasi, kad Druskininkai turi daug objektų bei renginių, kurie įprasmina menininko atminimą. Į nacionalinį M. K. Čiurlionio kelio maršrutą Druskininkai planuoja įtraukti tokius objektus kaip M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus, V. Vildžiūno sukurtas paminklas ir t. t. 

Maršrutu planuojama apimti ir prieš daugiau nei 40 metų liaudies drožėjų sukurtą medinių skulptūrų kelią, dedikuotą Čiurlionio atminimui. Maždaug pusė kūrinių šiuo metu yra kritinės būklės. Skulptūros, esančios Varėnos ir Druskininkų savivaldybių ribose, teisiškai niekam nepriklauso. Skulptūros įtrauktos į Kultūros vertybių registrą.

Į nacionalinį M. K. Čiurlionio projektą bus įtraukti ir jau ilgus metus organizuojami renginiai – tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“, fortepijoninės muzikos festivalis Druskininkų M. K. Čiurlionio memorialiniuose namuose, Tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas bei tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis Palangoje.

M. K. Čiurlionio kultūros kelio maršruto koncepcija turėtų būti parengta iki šių metų balandžio 20 dienos, tačiau darbo grupė planuoja ją parengti anksčiau – iki vasario 16 dienos. Kaip skelbia LR Kultūros ministerija, į nacionalinį maršrutą planuojama pakviesti ir Lenkiją, Vokietiją, Rusiją, kitas su kompozitoriumi susijusias šalis. Lietuva sieks, kad šiam projektui būtų suteikta Europos Tarybos sertifikuoto kultūros kelio nominacija.

Nacionalinį M. K. Čiurlionio kelio projektą rengs valstybinių ir nevyriausybinių įstaigų bei organizacijų atstovai, bendruomenių nariai, M.K. Čiurlionio vardo muzikos festivalių, koncertų, konkursų ir renginių organizatoriai.

Parengė Austėja Mikuckytė-Mateikienė

Informacijos šaltiniai:

https://www.madeinvilnius.lt/naujienos/gyvenimas/lietuvoje-kuriamas-kulturinis-marsrutas-m-k-ciurlionio-kelias/

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013700946/panorama#wowzaplaystart=1365000&wowzaplayduration=647000

https://kultura.lrytas.lt/meno-pulsas/2018/01/11/news/druskininkai-dalyvauja-nacionalinio-m-k-ciurlionio-kulturos-kelio-marsruto-kurime-4196662/#foto=4196656

V. Vildžiūno paminklas M. K. Čiurlioniui Druskininkuose (1975)