Čekijos Šviesuoliai 2013

Kur? Čekijos Respublikos ambasada

Kada? 2013-11-14

2013 m. lapkričio 14 d. Čekijos Respublikos ambasadoje iškilmingai įteiktos M. K. Čiurlionio taurės REX, pagerbiant ryškias Čekijos ir Lietuvos asmenybes, puoselėjančias abiejų valstybių tarptautinius, švietimo, kultūros bei verslo santykius. Bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos ambasada ir jos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje J.E. Radeku Pechu, buvo atrinkti keturi ryškiausi visuomenės veikėjai: istorikas Lubošas Švecas, klavesinininkė, vargonininkė, pedagogė Giedrė Lukšaitė – Mrázková, istorikė Dalia Bukelevičiūtė ir verslininkas Vladislavas Petraškevičius. Kartu su Čekijos ambasadoriumi, nominantus sveikino akademikas, profesorius, Lietuvos edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis, įteikdamas M. K. Čiurlionio paveikslų motyvais dekoruotas taures (aut. Jonas Aliukas).

Nuo pat Čekijos ir Lietuvos valstybių įsikūrimo, šias tautas siejo glaudūs bei draugiški ryšiai, ilga ir turtinga bendravimo ir bendradarbiavimo istorija. Tautos nuo seno glaudžiai susijusios kultūros bei mokslo srityse. Vienas iš mūsų kalbos tėvų Jonas Basanavičius būtent iš čekų kalbos pasiskolino diakritinius ženklus raidėms ž, č, š. Taip pat, Vilniaus universitetas pagrįstai didžiuojasi observatorija, kurią įkūrė garsaus Prahos astronomo Josefo Steplingo studentas lietuvis, pagal Klementinumo observatorijos pavyzdį.

Šviesuolių paiešką ir nominacijų įteikimo renginius M. K. Čiurlionio fondas organizuoja nuo 2007 m. Per šį laikotarpį buvo pagerbti daugiau nei keturiasdešimt įvairių sričių šviesuoliai. Projektu „M. K. Čiurlionis – pasauliui“ siekiama ne tik pagerbti ir apdovanoti nusipelniusius visuomenės veikėjus, bet ir puoselėti M. K. Čiurlionio menų sintezės idėją. Todėl renginio metu buvo eksponuojamos čekų dailininkų F. Kobliho, J. Preislerio ir J. Váchalo darbų reprodukcijos. Styginių kvartetas „Chordos” atliko B. Smetanos ir M. K. Čiurlionio kūrinius styginių kvartetui. Renginio metu taip pat nuskambėjo ir M. K. Čiurlionio preliudai fortepijonui bei L. Jenáčeko ciklo „Miglose” (I ir III dalys), kuriuos atliko pianistė Vaiva Butkevičiūtė.