Paveikus priminimas saugoti miškus

Lapkričio pabaigoje Lietuvos miškus mylintys muzikantai Seime surengė koncertą – atliko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą „Miške“. Renginiu muzikantai siekė atkreipti politikų dėmesį į miškų išsaugojimo problemas.

Vis daugiau kalbama apie tai, kad būtina keisti miškų politiką, nes miškai – valstybės saugomos ekosistemos – švelnina klimato kaitą, jie – mūsų tautos tapatybės pamatas, daugelio įkvėpimo šaltinis. Lietuvos miškai yra ir gyventojų sveikatos šaltinis. Pastaraisiais metais vykstantys masiški miško kirtimai valstybės ir ES saugomose teritorijose ir įkvėpė muzikantus koncertui Lietuvos parlamente. Aktyvūs kirtimai vyksta Šimonių, Labanoro, Dainavos giriose, kituose Lietuvos miškų masyvuose.

Specialiai į koncertą už Lietuvos miškus atvyko muzikantai ir iš užsienio: alto virtuozė Jonė Kaliūnaitė atskrido iš Frankfurto, žymus smuikininkas, pedagogas Martynas Švėgžda von Bekker – iš Hamburgo. Smuikininkas M.Švėgžda von Bekeris į Seimo rūmus atsinešė ne tik instrumentą, bet ir statybininko šalmą, ir medinę pliauską, kaip perspėjimą, kad nevaržoma miškų naikinimo politika graso malkų krūva paversti Lietuvos kultūrą, sveikatą, tapatybę, ateitį ir intelektą.

Dirigavo Vytautas Lukočius. Orkestrą sudarė Nacionalinio ir Valstybinio simfoninių orkestrų muzikantai. Kompozitoriaus proanūkis Rokas Zubovas trumpai papasakojo apie mišką M. K. Čiurlionio kūryboje, skaitė M. K. Čiurlionio laiško, rašyto iš Peterburgo sužadėtinei Sofijai, eilutes: „Norėčiau sukurti simfoniją iš jūros ošimo, iš šimtametės girios šlamesio, iš žvaigždžių mirgėjimo, mūsų dainelių ir mano nesibaigiančio liūdesio.“ Akcijos iniciatorė bei organizatorė – smuikininkė Barbora Domarkaitė.

2019 m. lapkričio 22–29 d. pasaulyje ir Lietuvoje vyko Klimato savaitei skirti renginiai: diskusijos, forumas, eitynės. Šis koncertas – vienas iš aktyvistinės savaitės renginių.

Muzikantai išplatino pareiškimą, skelbiantį, jog „Saugomose teritorijose ūkinę miškininkystę turi keisti miško ekosistemas ir kraštovaizdį sauganti ekologinė miškininkystė“.  

Visas pareiškimas čia: http://nyksciai.lt/muzikantai-gros-ciurlioni-ir-uz-simoniu-giria-muzikantai-gros-ciurlioni-ir-uz-simoniu-giria?

Pasak statistikos, pernai Lietuvos medienos eksportas augo 40 proc., ypač – Skandinavijos kryptimis. Per 5 metus iš Lietuvos buvo išvežta 7,7 mln. kub. m medienos. Vyriausybės nutarimu 2019-2023 laikotarpiu leista iškirsti 15 proc. daugiau likvidinės medienos kasmet.

M. K. Čiurlionio fondo, Naujienų portalo Anykščių kraštui ir Monikos Navickienės (https://monikanavickiene.lt/naujienos/2019-11-28-seime-suskambo-m-k-ciurlionis-miskas/?), laikraščio „Respublika“ (https://www.respublika.lt/lt/naujienos/kultura/kulturos_naujienos/smuikais_pries_pjuklus/,print.1) informacija