ŠVIESUOLIAI 2010

Kur? Belgijos ambasadoriaus Lietuvoje rezidencijoje.

Kada? 2010-01-16 18:00

Šeštadienį Vilniuje įvyks M. K. Čiurlionio labdaros ir paramos fondo renginys „Šviesuoliai 2010“.

Jo metu garbingas titulas „Šviesuolis 2010“ bus iškilmingai suteiktas šiems asmenims: Kauno LEZ įkūrėjui Fredžiui Opsomeriui, verslininkui Nikolui Ortizui, teatro režisieriui Juliui Dautartui ir kunigui Algirdui Daukniui.

„Šviesuolio 2010“ vardas suteikiamas už padarytus darbus. Kandidatus kompetentingai komisijai siūlo paprasti žmonės. Pasak renginio organizatorių, kiekvienas pasiūlymas yra svarstomas, o geriausieji pereina nematomos, bet labai solidžios vertinimo komisijos atranką.

XX a. 9-ame dešimtmetyje belgas Freddy Opsomer įkūrė katalikiškojo radijo ir televizijos tinklą rusų, lenkų ir lietuvių kalbomis, kurio tikslas buvo ginti žmogaus teises ir kovoti bei puoselėti tikėjimo laisvę Sovietų Sąjungoje. Tai buvo indėlis ir į Lietuvos nepriklausomybę.

Vėliau F. Opsomeris įsitraukė į nepriklausomos Lietuvos gyvenimą: būdamas Kauno LEZ (Laisvoji ekonominė zona) pirmininkas jis Lietuvą mato kaip svarbų tiltą tarp ES ir NVS šalių. Be to, F. Opsomeris įkūrė Sugiharos vardo fondą „Diplomatai visam gyvenimui“ Kaune, kurio tikslas yra surasti ir pagerbti, bei įamžinti tuos diplomatus, kurie rizikuodami savo gyvybe, tarnavo žmonijai.

Trys broliai George‘as, Oliveris ir Nicolas Ortizai yra puikus pavyzdys to, kaip energija, užsispyrimas ir nuoseklus, kasdieninis darbas gali atvesti į sėkmės viršūnę. Jų veikla taip pat yra stipriai prisidėjusi prie Belgijos ir Lietuvos santykių stiprinimo.

Oliveris ir Nicolas gyvena ir dirba Lietuvoje, kur iki šiol sėkmingai veikia brolių prieš 17 metų įkurtas mažmeninės prekybos tinklas „IKI“. Tačiau labiausiai brolius Ortizus paskutiniu metu išgarsino Londono Cristie’s aukcione jų nupirkta sidabrinė renesansinė Sapiegų taurė, pagaminta 1560 metais ir padovanota Lietuvai ir jos žmonėms. Prezidentas V. Adamkus priimdamas taurę, pasakė: „Esu be galo dėkingas žmonėms, kurie tokią relikviją atiduoda mūsų valstybei ir tautai“.

Miltinio teatro režisierius (dabar Seimo narys) Julius Dautartas yra pastatęs apie pusšimtį spektaklių ir pagarsėjęs kaip kūrėjas, skiriantis ypač didelį dėmesį nacionalinei dramaturgijai, o taip pat daug kuriantis jaunimui. „Šviesuolio 2010“ vardas kūrėjui skirtas už belgų dramaturgo Michel de Ghelderode pjesės „Eskorialas“ režisūrą.

1991 m. rugpjūtį, Čenstachavoje (Lenkija) įvykęs Tėvo Algirdo Dauknio susitikimas su vienu belgų vienuoliu inspiravo mintį įkurti Lietuvoje belgų vienuolių broliją. Baltriškėse, šalia Zarasų, įkūrus Tiberiados bendruomenę dvasininkas ėmėsi naujų sumanymų. 1994-aisiais jis kartu su belgų ambasadoriumi į vasaros stovyklą Lietuvoje pakvietė atvykti Belgijos skautus. Tai buvo puiki iniciatyva, kurios dėka atsirado ir sustiprėjo abiejų šalių jaunimo ryšiai. O 1994-1997 m. studijuodamas teologiją Briuselyje kunigas Algirdas Dauknys Duffel mieste Belgijos lietuvių bendruomenei rengė mišias lietuvių kalba.

„Tėvas Dauknys yra europietis ir tiltų tarp Lietuvos ir Belgijos tiesėjas. Tačiau dar didesnis jo indėlis – gebėjimas kurti tiltus tarp žmonių. Jį kartu su kitais šviesuoliais ir norime pagerbti“, – teigia geros idėjos autoriai, o taip pat ir šios šventės organizatoriai iš M. K. Čiurlionio labdaros ir paramos fondo.

Renginys prasidės Belgijos Karalystės ambasadoriaus Serge Wauthiero sveikinimo kalba. Vėliau bus teikiami Lietuvos ir Belgijos tarpusavio ryšių puoselėtojų šviesuolių apdovanojimai. „Šviesuolio 2010“ titulu nominuotiems asmenims bus įteiktos M. K. Čiurlionio fondo užsakymu sukurtos ir Čiurlionio tapybos motyvais dekoruotos taurės. Šias taures kūrė menininkai Marija Aušra Olšauskaitė ir Vėjas Vakaris Aliukas.

Iškilminga ceremonija vyks Belgijos ambasadoriaus rezidencijoje (Pasakų g. 13, Nemenčinės pl.).